Mi is az a rendszerszemlélet? Ha a dolgokat nem önmagukban vizsgáljuk, hanem környezetükkel, összefüggéseikkel együtt. Miért is érdekes ez? Az önállóan gondolkodó ember, ha elmélyed a világ bármely szegletének vizsgálatában, felismeri, hogy semmi nem létezik önmagában. Nem lehet kiragadni környezetéből és környezetének megfigyelése épp olyan fontos információ, mint a vizsgálat tárgya. Sokszor anélkül értelmezhetetlen is.
Működhet ez a felismerés, ha nincsen a megfigyelőben túl sok előítélet, előre lebetonozott gondolkodási séma, amelyek sajnos manapság sokakat megakadályoznak a világ megismerésében.
De miért is lenne másként? Gondolatot ma eladni az információözönben és olyan embereknek, akik a rohanásban, szerzésben és nem a befogadásban jeleskednek, csak roppant rövid üzenetekben lehetséges. Csak egyetlen lövés lehetséges. Nem fér bele az, hogy „bár”, „ellenben”, „ugyanakkor”, mert azok gyengítik az információ erejét és „fölösleges” gondolkodási teherrel sújtják a befogadót.
Rövid üzenetet tudnak csak kezelni: jó vagy rossz valami. Aminek hibája van, az rossznak minősül, aminek a jó oldalát mutogatják, az tökéletes. Nem értelmezhető ma az, hogy valami inkább jó, mint rossz vagy inkább rossz, mint jó.
Ehhez a mérlegelés művelete szükséges. Erre sem idő, sem áldozatkészség nincsen. Ezért a hibásat elvetik, hogy annál sokkal nagyobb csapást fogadjanak el onnan, ami állítólag mentes ettől, ellenben katasztrofális.
A korszerű technológiák észrevétlenül akár végzetes hatással lehetnek az emberi gondolkodásra. A súlymérésnek hagyományos eszköze volt a kétkarú mérleg. Ennek használatát még iskolában is tanították régen. Addig kellett rakosgatni a különböző méretű súlyokat a mérendő tárggyal szembeni serpenyőbe, amíg vízszintbe nem állt a két tányér. Ma a mérlegelés egyszerűen súlymérést jelent, Rádobunk valamit a digitális mérlegre és kész. A mai ember ezért sem tud mérlegelni, mert csak ilyen egykarú mérleget használ. Rátesz valami jót vagy rosszat, a kijelző felpörög és lám, a vak is látja, mérhetően súlyos az a jó vagy az a rossz és meg is születik a döntés.
A mérlegelés elcsökevényesedése vezet a szélsőségességekbe, legyen az vallásgyakorlás, táplálkozás, környezetvédelem és ez vezet az igazságtalanságokhoz is ítéleteinkben és tetteinkben. Nem véletlenül a mérleg az igazságosság jelképe.
2024. április
Be the First to Comment