Az igazság megismeréséhez elegendő az elhatározás és az áldozat?
A tudáshoz ezek esetleg kiindulási alapnak jók, de ettől még nincs rá garancia, hogy meg is kapjuk!
A szeretethez elég.
Megismerhetjük-e az igazságot haragban, gyűlöletben?
Ha valamit utálunk, bizonyosak lehetünk, hogy nem fogjuk megismerni. Elpusztítjuk, kidobjuk, elhagyjuk, mielőtt megismernénk. Belátható, nem? Vagy úgy gondoljuk, ismerjük annyira, hogy megérdemli utálatunkat? Átlátunk a szitán? Kiismertük? Megtapasztaltuk, hogy velejéig romlott, nincs benne semmi jó, nincs is mit kezdeni vele?
Megismerhetjük az igazságot közönyösen?
A semlegesség már egy jobb esélyt ad nekünk, legalább a negatív előítéleteink nem zárják le az utat. Ugyanakkor, ha csak nézünk ki a fejünkből és várjuk a csodát vagy a sült galambot, megkaphatjuk? Mi esélyünk van találni olyasmit, amit nem keresünk? Létezhet ez a fajta teljes nyitottság, jelenlét, amikor a körülöttünk való történéseket, anyagi világot teljes terjedelmében megtapasztaljuk. Létezik ilyen? Ha egy repülőgép számítógépébe belelátnánk, mennyi információ szalad át rajta másodpercenként a gép minden porcikájából, minden rezzenéséből... A pilóták minden idegszálukkal sem tudnak ennyi jelzőműszert figyelni egyszerre, valós időben. Ha riasztó funkciók nem lennének, akkor a zuhanásból előbb éreznék a problémát, mint a jelzőműszerekből.
Miért csak szeretettel ismerhetjük meg az igazságot?
Amit keresünk, azt jobb eséllyel találjuk meg, mint amit nem. Mennyire motiváltak vagyunk, ha olyat keresünk, amit nem szeretünk vagy ami iránt elköteleződtünk? Ki fogja megtalálni a számára eldugott ajándékot a kertben, aki szereti az ajándékozót vagy akit nem érdekel? Isten minden helyzetben kincseket kínál nekünk. Nagyon kell Őt szeretnünk, ha fel akarjuk ismerni a nekünk tartogatott meglepetést. Általában minél értékesebb, annál nehezebb megtalálni. Nem? A kalózok kincsén sem a metrólépcsőn szoktak átesni.
Vajon a másik embert megismehetjük szeretet nélkül? Vagy úgy véljük, nem kell hozzá szeretni vagy éppen mi a fenének kellene megismerni?
Ajánlott előadás:
Bevezetés a stratégiai gondolkodás világába 32.
Be the First to Comment